همانطور که می دانیم اندازه گیری دبی عبوری سیالات در صنعت به طور مستمر در حال وقوع است. از آنجا که ویژگی سیالات مورد اندازه گیری و فرآیند ها مانند دانسیته، ویسکوزیته، دما، فشار، سایز خط و … متفاوت می باشد، لذا استفاده از مکانیزم های مختلف و متناسب امری اجنتاب ناپدیز است. همچنین دقت مورد نیاز و مقرون به صرفه بودن خرید فلومتر نیز اهمیت شناخت و انتخاب صحیح مکانیزم را دوچندان می نماید.

فلومتر های ورتکس نوع شناخته شده ای از فلومتر در سایر صنایع می باشند. اساس کار فلومتر های ورتکس ایجاد جریان های گردابی است که بوسیله قرار دادن یک مانع (Bluff body)  در مسیر سیال ایجاد می گردد. این مانع می تواند اشکال هندسی متفاوتی داشته باشد اما به طور کلی یک سمت آن پهنای بیشتری داشته و سمت مقابل آن نازکتر می شود. جهت عبور سیال در فلومتر های ورتکس بسیار مهم و کلیدی می باشد چرا که امواج گردابی مطلوب در صورت برخورد سیال به سمت با پهنای بیشتر ایجاد می گردند. در ادامه جریان های گردابی ایجاد شده بلافاصله به سنسور مگنتیک یا خازنی که پشت مانع قرار گرفته برخورد می کنند. این سنسور تعداد برخورد جریان های گردابی در واحد زمان (فرکانس) را می شمارد و سرعت عبوری سیال را اندازه گیری کند.

فلومتر ورتکس گزینه ایده آلی برای سیالات مایع نمی باشد چرا که جریان های گردابی در مایعات با دامنه بسیار پایین تری نسبت به گاز ها و بخار ها تولید می شوند و رنج و دقت اندازه گیری کاهش می یابد. مخصوصا در حالتی که ویسکوزیته مایعات بالا باشد.

همچنین در صورتی که فرآیند به طور کلی دارای فشار و سرعت پایین باشد نیز استفاده از فلومتر ورتکس توصیه نمی گردد، زیرا در این حالت نیز ممکن است جریان های گردابی مطلوب جهت اندازه گیری ایجاد نشوند.

راه های ارتباطی

اطلاعات تماس

با ما در تماس باشید

سوالات ، انتقادات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه خدمات مفید تر راهنمایی خواهد کرد

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نیکان صنعت خاورمیانه می باشد.

Translate »