فلومترهای فراصوت (اولتراسونیک) از جمله روش‌های سنجش جریان سیال به صورت «غیرتداخلی» (non-Invasive) به شمار می‌آیند. این روش، منحصر به سیالات رسانا نیست و کاربرد بسیاری در سنجش سیالات خورنده و همچنین دوغاب دارد. در کنار دقت بالا و نیاز کم به عملیات تعمیر و نگهداری،‌ در این ابزار، نیازی نداریم تا دستگاه در داخل خط لوله قرار بگیرد بلکه می‌توان آن را به کمک بست‌هایی در خارج خط لوله قرار داد.

با توجه به این‌که قرارگیری ابزار سنجش جریان در داخل لوله، هزینه‌های زیادی را تحمیل می‌کند، درنتیجه، فلومترهای الوتراسونیک صرفه اقتصادی بسیار زیادی دارند. علاوه بر این، در این روش، نیازی نیست تا کارکنان به خطر تماس با مواد خطرناک، سمی و خورنده مواجه شوند و  از ورود هرنوع آلودگی به سیال جلوگیری خواهد شد.

دو نوع از فلومترهای فراصوت بر اساس «جابجایی دوپلر» (Doppler Shift)  و «زمان عبور» (Transit Time) بنا شده‌اند. در گذشته، این نوع از فناوری‌ها به خوبی درک نشده بودند و همین امر سبب عدم بکارگیری از آن‌ها در صنعت می‌شد. هرکدام از این روش‌ها، مشخصه‌های خود را دارند و بسته به شرایط، هریک ممکن است نسبت به دیگری، برتری‌هایی داشته باشد. در ادامه، به بررسی فلومتر اولتراسونیک جابجایی دوپلر می‌پردازیم.

 

فلومتر جابجایی دوپلر

 

اجزای اصلی این فلومتر در تصویر زیر نشان داده شده‌اند. از جمله نیازمندی‌های این دستگاه، حضور اجزای پراکنده کننده در داخل سیال است که سبب انحراف انرژی خروجی فراصوت از فرستنده و دریافت آن در گیرنده می‌شوند. این انحراف می‌تواند به کمک ذرات جامد، حباب‌های گازی یا جریان‌های «ادی» (Eddie) در سیال بوجود بیایند.

این اجزای منحرف کننده سبب ایجاد «فرکانس جابجایی» (Frequency Shift) بین انرژی فرستاده شده و منحرف شده می‌شوند که اندازه‌گیری این جابجایی، در نهایت ما را به سرعت جریان سیال عبوری می‌رساند که رابطه آن به صورت زیر است. حجم سیال عبوری نیز به راحتی و با ضرب کردن سرعت سیال در سطح مقطع لوله بدست می‌آید.

راه های ارتباطی

اطلاعات تماس

با ما در تماس باشید

سوالات ، انتقادات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه خدمات مفید تر راهنمایی خواهد کرد

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نیکان صنعت خاورمیانه می باشد.

Translate »