عملکرد سوئیچینگ هیسترزیس به طور کلی برای همه انواع سوئیچها (مکانیکی و یا الکترونیکی ) و یا برای پارامتر فشار، دما، سطح یا جریان کاربرد دارد. هیسترزیس به طور کلی به عنوان تفاوت بین نقطه سوئیچ و نقطه بازنشانی شناخته می شود. درمورد سوئیچ های مکانیکی، هیسترزیس معمولا توسط شرکت سازنده پیش تعریف شده است، در حالی که در مورد سوئیچ های الکترونیکی، اغلب قابل تنظیم است.

عملکرد سوئیچینگ hysteresis شناخته شده ترین و کاربردی ترین سوئیچینگ برای سوئیچ ها است. به طور مثال سوئیچ فشاری برای نظارت بر یک پمپ برای آب آشامیدنی استفاده می شود و خروجی این سوئیچ باید هنگامی که فشار خط از یک اندازه مشخصی تجاوز می کند فعال شود و در نتیجه پمپ را متوقف کند. پس از قطع شدن پمپ، فشار باید تا پایین تر از نقطه فشار مشخص شده افت کند که در این لحظه خروجی سوئیچ یک مرتبه غیرفعال می شود و پمپ دوباره راه اندازی می شود.حال اگر یک فرایند مداوم را تصور کنید، پس از آن پمپ به صورت سریع روشن و  خاموش می شود. (شکل زیر) که این به بی ثباتی، در نهایت به شکست اولیه پمپ منجر خواهد شد.

1

بنابراین برای جلوگیری از نوسان در سیستم، نیاز به یک تنظیم از نقطه سوئیچ و نقطه بازنشانی است. به عنوان مثال . یک hysteresis تعریف شده برای فعال کردن یک حلقه کنترل پایدار در شکل زیر نشان داده شده است.

2

سوئیچ های مکانیکی، با توجه به طراحی آنها، دارای یک هیستریزیس از پیش تعیین شده هستند که در مشخصات سازنده قید شده اند که اندازه آن معمولا بین 10 تا 20 درصد نقطه ی سوئیچ می باشند. (به عنوان مثال، 10برای  نقطه سوئیچ  10 بار،  نقطه بازنشانی در حدود 9 بار است.)در یک سوئیچ الکترونیکی، hysteresis معمولا به طور کامل در تقریبا تمام محدوده اندازه گیری قابل تنظیم است و این امر از طریق یک نرم افزار خارجی انجام میگیرد.

هیسترزیس، کاربرد گسترده ای در سوئیچینگ در زمینه های صنعتی است، که به دلیل سهولت کاربرد آن برای سوئیچ های مکانیکی، این تنها عملکرد ممکن در سوئیچینگ می باشد.

راه های ارتباطی

اطلاعات تماس

با ما در تماس باشید

سوالات ، انتقادات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه خدمات مفید تر راهنمایی خواهد کرد

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نیکان صنعت خاورمیانه می باشد.

Translate »