به هنگام بررسی ابزار دقیق در صنعت نفت باید به «روتامترها» (Rotameters) اشاره کرد. در این نوع از ابزارها، از اختلاف فشار در طول دیافراگم متغیر بمنظور تنظیم سطح دیافراگم استفاده می‌کنند. در ادامه، سطح دیافراگم به عنوان معیاری برای سنجش جریان بکار می‌رود. روتامترها با قیمتی ارزان و به سادگی ساخته می‌شوند و به همین دلیل، در حدود ۲۰ درصد فروش ابزارهای سنجش جریان را تشکیل می‌دهند.

ه طور معمول، این دستگاه، جریان را به صورت بصری نشان می‌دهد و کاربردی در کنترل خودکار جریان ندارد. البته در نسخه‌های جدیدی از این دستگاه از فیبرهای نوری استفاده شده است که دسته‌ای از فیبرها، محل «جسم شناور» (Float) را تشخیص می‌دهند و آن‌را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند.

شکل ساده‌ای از این دستگاه در تصویر زیر نشان داده شده است که شامل لوله‌ای شیشه‌ای و شیپوری شکل به همراه یک جسم شناور است. این جسم شناور، دارای وزن شناوری مشخصی است و زمانیکه این وزن با اختلاف فشار وارد شده از پایین، به توازن برسد، این جسم در محلی، پایدار می‌شود که می‌توان از آن محل برای سنجش میزان فشار، بهره گرفت.

 

فلومترهای جابجایی مثبت

 

«فلومترهای جابجایی مثبت» (Positive Displacement Flow Meters)، نزدیک به ۱۰ درصد فلومترهای بکارگرفته شده در صنعت را تشکیل می‌دهند که برای اندازه‌گیری مقدار مصرف گاز و آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارزان‌ترین نوع از این دستگاه‌ها، خطایی در حدود ۲ درصد دارند که در دستگاه‌های گران‌قیمت، این خطا به 0/5 درصد می‌رسد. این نوع ابزار دقیق در صنعت نفت به طور ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا این صنایع، توانایی تامین هزینه بالای این تجهیزات را دارند.

از انواع معمول فلومترهای جابجایی مثبت باید به «پیستون دوار» (Rotary Piston Meter) اشاره کرد که نحوه عملکرد آن در تصویر زیر نشان داده شده است. این دستگاه شامل یک پیستون سوراخ‌دار استوانه‌ای است که در داخل محفظه‌ای استوانه‌ای حرکت می‌کند. این محفظه دارای «بخش ورودی» (Inlet Port) و «بخش خروجی» (Outlet Port) است. نحوه چرخش این پیستون در داخل محفظه، در تصویر زیر نشان داده شده است. این چرخش به گونه‌ای است که سطح خارجی پیستون با سطح داخلی در تماس است. در آغاز چرخه حرکت پیستون، حجم B از طریق بخش ورودی به محفظه وارد می‌شود.

فشار سیال سبب چرخش پیستون به دور محفظه می‌شود. در اثر این اتفاق، سیال با حجم C، شروع به خروج از بخش خروجی می‌کند و همچنین سیال از بخش ورودی به حجم A وارد می‌شود. با چرخش بیشتر پیستون، حجم ورودی B (از بخش ورودی) مسدود می‌شود. در این حالت، همچنان سیال در حجم A سبب خروج حجم C می‌شود.

 

 

راه های ارتباطی

اطلاعات تماس

با ما در تماس باشید

سوالات ، انتقادات و پیشنهادات شما ، ما را در ارائه خدمات مفید تر راهنمایی خواهد کرد

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نیکان صنعت خاورمیانه می باشد.

Translate »